Az omega-zsírsavak a telítetlen zsírok egy családja. Az omega-3 és omega-6 zsírsavak többszörösen telítetlen zsírsavak, az omega-9 zsírsavak lehetnek egyszeresen vagy többszörösen telítetlen zsírsavak.
Egy kis kémia – Mi az omega-9?
Az omega-számok arra utalnak, hogy a zsírsavlánc metilvégétől hány szénatommal jelenik meg az első szén-szén kettős kötés. Ha a kettős kötés 3 szénnel van távolabb, akkor omega-3 zsírsavról beszélünk. Ha 6 vagy 9 szénatommal, akkor hasonlóképpen, omega-6 vagy omega-9 zsírsavnak hívjuk őket.
Az omega-3 és az omega-6-tal ellentétben az omega-9 zsírsavak egyszeresen vagy többszörösen telítetlenek, és az emberi szervezet által előállíthatóak, így az omega-9 a nem esszenciális zsírsavak közé tartozik. Ez azt jelenti, hogy nem szükséges külön élelmiszerrel vagy táplálékkiegészítővel pótolnunk a bevitelét. Ettől függetlenül szuperegészségesek, így bátran fogyaszthatjuk őket. Kiváló omega-9 források a repce- és az olívaolaj, illetve a mandula.
Omega-9 zsírsavak
Az omega-9 zsírsavak a telítetlen zsírok családjába tartoznak, amelyek növényi és állati eredetűek is lehetnek. Ezek a zsírsavak repce-, napraforgó- és olívaolajban, valamint diófélékben találhatók. Az omega-3 és omega-6 zsírsavaktól eltérően az omega-9 zsírsavakat a szervezetünk állítja elő.
Melyek az omega-9 zsírsavak forrásai?
Oleinsav (olajsavként is ismert) – olívaolaj, makadámiaolaj, baromfizsír, avokádó
Erukasav (kísérletek alapján veszélyes lehet az emberre) – repceolaj, mustárolaj
Nervonsav (fontos az agy egészséges működéséhez) – lazac, diófélék, magok
Milyen egészségügyi előnyei vannak az omega-9 zsírsavaknak?
Kutatások szerint az omega-9 zsírsavak, ezen belül is az egyszeresen telítetlen zsírsavak képesek csökkenteni a szív- és érrendszeri betegségek és a stroke kockázatát. Az omega-9 zsírsavakról kimutatták, hogy képesek növelni a HDL („jó”) koleszterinszintet és csökkenteni az LDL („rossz”) koleszterinszintet.
Omega 3-6-9 zsírsavak
Bár az omega-3, az omega-6 és az omega-9 zsírsavak különböző funkciókat töltenek be a testünkön belül, mégis fontos jelentősége van, hogy az esszenciális és a nem esszenciális zsírsavakat a megfelelő arányban vigyük be a szervezetünkbe, hiszen ez kulcsfontosságú a szívünk egészségének fenntartásához.
Az omega zsírsavakról részletesebb információt a linkre kattintva lehet olvasni.
Hogyan épülnek fel a zsírsavak?
Az ételeinkben lévő zsírok zsírsavláncokból állnak, amelyek szén- és hidrogénatomok összekapcsolódásaival jönnek létre. A zsírsavaknak két fő típusa van: a telített és a telítetlen zsírsavak.
A telítetlen zsírsavak mindegyikének van legalább egy kettős kötése a szénatomok között. Ezek a kettős kötések meggörbítik őket, ezzel korlátozva a szénatomokhoz kötődő hidrogénatomok számát, így a molekula nincs annyira telített hidrogénatomokkal, mint amennyire lehetne. Innen kapta a nevét, őket hívjuk telítetlen zsírsavaknak. Az egyetlen kettős kötést tartalmazó telítetlen zsírsavakat egyszeresen telítetlen zsírsavaknak (MUFA=monounsaturated fatty acids) nevezünk. Egynél több kettős kötéssel rendelkező telítetlen zsírsavakat többszörösen telítetlen zsírsavaknak (PUFA=polyunsaturated fatty acids) nevezzük.
Források:
- https://paleoleap.com/omega-9-fats/
- https://foodinsight.org/oh-my-omega-the-difference-between-omega-3-6-and-9/
- https://www.healthline.com/nutrition/omega-3-6-9-overview#omega-3-6-9-supplements
- Okuyama, Hirohmi; Ichikawa, Yuko; Sun, Yueji; Hamazaki, Tomohito; Lands, William E.M. (2007). “ω3 fatty acids
- effectively prevent coronary heart disease and other late-onset diseases: the excessive linoleic acid syndrome”. World
- Review of Nutritional Dietetics 96 (Prevention of Coronary Heart Disease): 83–103. Karger. doi:10.1159/000097809.
- Dolecek, T.A. Epidemiological evidence of relationships between dietary polyunsaturated fatty acids and
- mortality in the Multiple Risk Factor Intervention Trial. PSEBM. 200:177-182, 1992.